Obresti so pojem, s katerim se je srečal že domala vsakdo. Če imate npr. prihranke, ki jih hranite na varčevalnem računu svoje banke, so obresti vsota denarja, ki vam jih banka izplača na letni ali mesečni ravni, odvisno od banke oz. vrste računa, ki ga imate. Po drugi strani pa obresti lahko spadajo tudi v sklop mesečnih stroškov, ki nastopijo npr. v primeru stanovanjskega kredita.
Vendar je tukaj potrebno upoštevati, da ima vsaka izmed bank drugačno ponudbo in različne z njo povezane pogoje, zato je vsekakor v vašem najboljšem interesu, da se kot kreditojemalec o tem dodobra pozanimate in izberete za vas najboljšo.
A preden lahko to storite, je pomembno, da se seznanite z nekaj ključnimi pojmi, kot so:
-
EURIBOR
-
Referenčne obrestne mere
-
Fiksne obrestne mere
-
Spremenljive obrestne mere
-
Efektivne obrestne mere
-
Nominalne obrestne mere
-
Realne obrestne mere
Se sliši prezakomplicirano? Brez skrbi! Poenostavili jih bomo do te mere, da bodo postali jasno razumljivi, tudi, če se prvič srečujete s finančno industrijo.
Nominalna obrestna mera
Nominalna obrestna mera je vsota dejanske vrednosti plačila. To je izraz, ki ga uporabljamo, ko govorimo o stanovanjskem kreditu (če ste kreditojemalec), lahko pa se nanaša tudi na finančni priliv, povezan z vašimi prihranki, ki se kopičijo na vašem bančnem računu. Povedano drugače, to je izraz, ki se lahko navezuje tako na prejemnike kot plačnike.
Realna obrestna mera
Za razliko od nominalne obrestne mere, je realna obrestna mera znesek, ki upošteva tudi vpliv inflacije. Ponazorjeno na konkretnem primeru, to pomeni, da za 100 eur, ki jih imate v žepu danes, čez 5, 10 ali 20 let ne boste več dobili dobrin v enaki vrednosti, saj z inflacijo vaš denar izgublja vrednost, vaša kupna moč pa se manjša.
Realno obrestno mero izračunamo tako, da za osnovo vzamemo nominalno obrestno mero in od nje odštejemo stopnjo inflacije. Če npr. inflacija na letni ravni znaša 5 %, nominalna obrestna mera pa znaša 3 %, je realna obrestna mera - 2 % (torej je negativna).
Fiksna obrestna mera
Za fiksno obrestno mero, ki jo imenujemo tudi nespremenljiva, se odločajo kreditojemalci, ki želijo biti seznanjeni s svojimi obveznostmi in natančno vedeti, koliko denarja bodo odplačali v celoti. To pomeni, da je skupni znesek kredita znan vnaprej, prav tako pa so znane mesečne obveznosti, še pred podpisom kreditne pogodbe.
Če se odločite za fiksno obrestno mero, to praviloma pomeni, da bodo vaši mesečni stroški nekoliko višji, kot v primeru, da bi se odločili za spremenljivo obrestno mero, vendar ni nujno, da bo tudi res tako - marsikaj je odvisno od razmer na trgu.
Spremenljiva obrestna mera
Kakor pove že njeno ime, spremenljiva obrestna mera pomeni, da skupni znesek stroškov kredita vnaprej ne bo znan, vaši mesečni stroški pa se lahko čez čas spreminjajo (v skladu z razmerami na trgu). Spremenljiva obrestna mera je sesavljena iz dveh ključnih elementov:
-
Pribitka
-
Referenčne obrestne mere
Kreditni izračun s spremenljivo obrestno mero ima torej eno konstanto (pribitek) in eno variablo (referenčno obrestno mero).
Tukaj je potrebno omeniti tudi izraz EURIBOR, ki je lahko 12 ali 6 mesečni EURIBOR, lahko pa se nanaša tudi na obdobje 3 mesecev. EURIBOR je referenčna obrestna mera, ki velja za kredite, ki jih prejmete v evrih. EURIBOR je dinamična variabla, ki se lahko spreminja na dnevni ravni.
Prav zato so lahko, v primeru spremenljive obrstne mere, vaši končni stroški lahko na koncu drugačni, kot pokaže informativni izračun kredita, za razliko od fiksne obrestne mere. A v praksi se mnogokrat izkaže, da so v primeru spremenljive obrestne mere skupni stroški manjši, kot če bi se odločili za fiksno obrestno mero.
Referenčna obrestna mera
Zdaj, ko ste bolje seznanjeni s spremenljivimi obrestnimi merami, bomo nekaj besed namenili tudi referenčnim obrestnim meram, ki so ključni sestavni del izračuna enačbe vaših obveznosti. Kot smo že omenili, so referenčne obrestne mere spremenljivka, hkrati pa za njih velja, da so javno dostopen podatek.
Izračunava jih neodvisen javni organ, zato lahko zanje tredimo, da so transparentne in nepristranske, vplivajo pa na celotno gospodarstvo. Zasledimo jih lahko npr. pri stanovanjskem kreditu, pa tudi drugih finančnih transakcijah kot npr. hipotekarnem posojilu ali pri prekoračitvi stanja na vašem bančnem računu.
EURIBOR
Kot smo že omenili pri spremenljivih obrestnih merah, je EURIBOR obrestna mera za kreditne pogodbe v evrih. Preprosto, mar ne? To so informacije javnega značaja, ki jih objavlja Reuters, nad katerim bdi Evropska bančna federacija. Povedano drugače, na mesečni EURIBOR nobena posamezna banka nima vpliva.
Doba kreditne pogodbe se lahko razlikuje. Priljubljena izbira je 6 mesečni EURIBOR, ki spada med kratkoročne kreditne pogodbe, lahko pa se odločite tudi za dolgoročno pogodbo, ki traja 12 mesecev ali več.
EURIBOR je izražen v odstotkih in je spremenljiva obrestna mera. Ne pozabite upoštevati še pribitka, ki se prav tako navaja v odstotkih, predstavlja pa kompenzacijo za storitev banke. Pribitek je pomembna konstanta, ki je vključena v informativni izračun kredita. Praviloma se obračunava v vrednosti 2-3 % kreditne pogodbe.
Če se odločite za EURIBOR, natančno preverite pogodbene obveznosti. V določenih primerih, če se odločite za 12 mesečni EURIBOR, lahko celo leto velja obrestna mera s 1. januarja, v primeru kratkoročnih pogodb, kot je 3 ali 6 mesečni EURIBOR, pa se lahko preračunava na mesečni ravni.
Efektivna obrestna mera
Efektivna obrestna mera, ki se označuje tudi s kratico EOM, predstavlja razmerje med skupnimi stroški, ki jih nosi kreditojemalec. Je orodje, ki vam bo precej v pomoč, ko želite izračunati vaše kreditne obveznosti, pa tudi, koliko znaša zavarovanje kredita, ki je strošek, ki ga boste morali plačati ob sklenitvi kreditne pogodbe. Zavarovanje kredita je storitev, ki ga ponujajo določene zavarovalnice, a z njim povezane stroške nosite vi. Zavarujete ga lahko npr. s hipoteko.
Zakaj je efektivna obrestna mera pomemben podatek? Razlog tiči v njeni transparentnosti. To so namreč ključne informacije, ki vam bodo razjasnile stroške v zvezi z vašo obrestno mero. Ko prek spleta iščete in primerjate različne zavarovalne premije in ponudbe različnih kreditodajalcev, je to iztočnica, ki vam bo pomagala identificirati najugodnejše ponudbe.
Obrestne mere - katera je najprimernejša za vas?
Zdaj je vaš besedni zaklad bogatejši za nekaj ključnih pojmov, ki se pogosto uporabljajo v finančni industriji. A morda se še vedno sprašujete, kako vam npr. efektivna obrestna mera stanovanjskega kredita pomaga ugotoviti, ali je ponudba kot takšna sploh ugodba oz. ali je izbrana vrsta obrestne mere sploh primerna izbira za vašo edinstveno finančno situacijo.
A nič zato! V nadaljevanju se bomo osredotočili na ključne dejavnike, ki jih morate upoštevati pri odločanju med fiksnimi in spremenljivimi obrestnimi merami, dali pa vam bomo tudi nekaj praktičnih nasvetov, kako do čim nižjih stroškov, povezanih s posojilom banke. Praviloma se je za kredit najbolj ugodno odločiti v času nizkih obrestnih mer, stroški pa so odvisni tudi od tega, ali se odločite za spremenljivo ali fiksno obrestno mero.
Spremenljiva obrestna mera ima naslednje lastnosti:
-
Stroške je težje predvideti
-
Na začetku je, v primerjavi z nespremenljivo obrestno mero, praviloma nižja, vendar to ne zagotavlja, da bo temu tudi v prihodnje tako
-
Tveganje, povezano s spremembami referenčne obrestne mere, je na ramenih kreditojemalca
-
Je praviloma bolj ugodna izbira v času visokih obrestnih mer (pričakuje se, da se bodo znižala)
Nespremenljiva obrestna mera ima naslednje lastnosti:
-
Stroške je lažje predvideti
-
Na začetku je, v primerjavi s spremenljivo obrestno mero, višja, a zagotovljeno vam je, da bodo vaši stroški ostali jasni in nespremenjeni do izteka kreditne pogodbe
-
Tveganje, povezano s spremembami referenčne obrestne mere, je na ramenih kreditodajalca
-
Je praviloma bolj ugodna izbira v času nizkih obrestnih mer (kot kreditojemalec si tako zagotovite, da se vaši stroški tudi v prihodnje ne bodo bistveno zvišali)
Zgoraj navedene iztočnice vam lahko pomagajo predvideti stroške, če se odločate za npr. stanovanjski kredit, pri čemer je v veliko pomoč tudi informativni izračun stanovanjskega kredita. Kaj pa nespremenljiva in spremenljiva obrestna mera za vas pomeni, kadar se znajdete v vlogi varčevalca?
Spremenljiva obrestna mera v kombinaciji z nizkimi obrestnimi merami je lahko razlog za optimizem, saj imate v tem primeru dobre možnosti, da se v prihodnosti zviša. V tem primeru boste spremembe obrestne mere zelo veseli, saj zvišanje deluje v vašo korist.
Kaj storiti, če kasneje ugotovite, da je obrestna mera, za katero ste se odločili, za vas neustrezna?
Če po podpisu kreditne pogodbe ugotovite, da izbrana obrestna mera enostavno ni tisto, kar potrebujete, morda še ni prepozno. Oglasite se v poslovalnici vaše banke in vaš referent bo preučil vsa dejstva ter vam tako pomagal poiskati najustreznejšo rešitev. Seveda je tukaj marsikaj odvisno od pogojev kredita, katerim ste se zavezali in vaše izbrane banke, vendar vsekakor obstaja možnost prilagoditve načina odplačevanja.
Obstaja možnost obrestne zamenjave, za katero se lahko odloči kreditojemalec, ki želi zamenjati eno vrsto obrestne mere z drugo (npr. spremenljivo obrestno mero z nespremenljivo). To vam daje določeno mero fleksibilnosti pri upravljanju z vašimi sredstvi in obrestnim tveganjem, katerega cilj je karseda povečati njihovo donosnost. Poznamo pa tudi obrestno kapico in obrestno ovratnico, pojma, ki se dotikata zajezitve tveganja, povezanega z nekontroliranjo rastjo obrestnih mer v prihodnosti.
Sklepna misel
Po naši najboljši moči smo se potrudili, da vam na dostopen in enostavno razumljiv način razložimo ključne pojme, ki jih kot kreditojemalec morate poznati, če želite poiskati najugodnejšega ponudnika z najboljšimi pogoji odplačevanja kredita. Svetujemo vam, da se za dodatne informacije obrnete na vašega izbranega referenta, ki vam bo pomagal narediti informativni izračun kredita ter vam svetoval, katero obrestno mero izbrati.